Rok 2021 patřil minimálně v Česku bezesporu rumům Don Papa Na trhu se objevilo několik limitek za hodně zajímavé ceny, zmínit mohu např. Don Papa Port Cask, který byl vyprodaný asi za 10 minut od naskladnění. V tuto chvíli se s touto limitkou vesele kšeftuje na bazoši ale věřmě a doufejme, že se zase povedete tento úžasný rum sehnat, naskladnit a nabídnout rumařům za rozumnou cenu. Don Papa má ale v nabídce limitek mnohem víc a některé lze stále sehnat za poměrně rozumnou cenu, u některých lze sehnat vzorky a některé lze vyměnit se sběrateli, kteří mají pár kousků navíc. Zkrátka, kdo hledá, ten najde.
Jak to s tou sérií Don Papa Rare Cask doopravdy je?
Než se k těmto rumům dostanu, uveďme si trochu historie a souvislostí – Don Papa (známý hlavně díky svému originálnímu sedmiletému rumu) byl od svého uvedení na trh v roce 2012 ve světě rumů předmětem poměrně velkých kontroverzí. Tento rum pochází z Filipín a vydává ho společnost Bleeding Hart Company. Vyrábí se z melasy a destiluje se na vícesloupových destilačních přístrojích. Zatím je to dobré… kontroverzní je to, co se s rumem děje poté; nejenže se do něj přidává velké množství cukru, ale také předchozí laboratorní testy odhalily přídavek glycerinu (samozřejmě kvůli hustotě) a vanilinu (měl bych poznamenat, že jsem byl informován, že novější laboratorní testy ukázaly, že glycerin byl odstraněn, ačkoli to není předmětem tohoto příběhu). Výsledkem je rum, který chutná (a působí) spíše jako limonáda a zmrzlina než jako rum. Navíc nikde na láhvi ani na internetových stránkách nejsou uvedeny žádné informace o těchto přísadách. Přestože je Don Papa příliš sladký a chutná uměle, odvedl pozoruhodnou marketingovou práci a zůstává jedním z nejprodávanějších rumů na trhu… Nebudu se těmito problémy podrobněji zabývat, protože byly podrobně popsány a diskutovány na mnoha fórech a blozích. Já osobně mám rumy Don Papa velmi rád a čas od času si je zkrátka dopřeju.
Co mohu shrnout, jsou mé degustační poznámky k této nabídce limitek Dona Papy. Pojďme se tedy pustit do rumů.
Don Papa Sevillana Cask Finish 40%
Jedná se o směs rumů ve stáří od 4 do 12 let, které zrály v sudech po bourbonu. Rum je pak dokončen 3 letým zráním v sudech po Sherry Oloroso a v sudech po pomerančovém víně ze Sevilly (Vino de Naranja), odtud název…
Vůně je hodně citrusová a sladká. Nádherným a mysl matoucím způsobem. Naprosto nečekané. Také je pro mě těžké nevšimnout si něčeho, co mi připomíná coca-colu… nicméně tady mi to nepřijde umělé a připomíná mi ta vůně lékořici a skořici. Lehký nádech vanilky se dostaví po chvíli, kdy necháte rum pár minut odležet. Čím déle se na tyto tóny soustředím, tím více pak splývají s ostatními květinovými tóny. Přezrálé jahody a docela velké množství hořké pomerančové kůry. Je to doslova cirkus vůní. Mohu říci, že dřevo podle mého názoru není příliš dominantní.
Nejprve se objevují tóny dřeva a květin. Hodně levandule a fialky. Následuje pomeranč a skořice. Pomeranč není jako klasický pomeranč. Je to spíše taková pomerančová hořkost. Představte si Angosturu Orange se všemi možnými tóny hřebíčku a koření, které k ní patří. Ve skutečnosti dává podobný vysušující pocit v ústech jako ochutnávka této pomerančové hořkosti. S každým douškem se dostaví exploze tohoto pomeranče a tónů podobných květinové louce. Chuť není krátkodobá, jen počáteční intenzita. Lehké dřevité tóny s příjemným kouřovým prvkem. Zůstává mi dlouhý a přetrvávající šťavnatý tó v ústech, který je vlastně docela příjemný. Řekl bych, že pocit v ústech a teplo by byly zhruba takové, jaké bych očekával u 40 %. Po alkoholové stránce docela krotké. Závěr je velmi suchý. Na můj vkus možná až příliš suchý. Rozhodně je to ale přinejmně zajímavý zážitek.
Don Papa Sherry Cask Finish 45%
Jedná se opět o směs rumů zrajících až 12 let v sudech po bourbonu. Tentokrát finiš zahrnuje 3 různé bývalé sherry sudy včetně Fino, PX a Cream (což, jak jsem pochopil, je “Sweet Oloroso” – kombinace Oloroso a PX).
Ve vůni je mnohem více tmavě červeného ovoce zde než na sudu Sevillana. Švestky, třešně, sladké maliny, trochu sušených rozinek a sušených švestek. Mnohem více se mi zde prosazuje dub. Suchý dub. Hodně koření. Skořice a Kardamon. Opět mě přivádí ke kole, ale opět zajímavým, ne nepřirozeně agresivním způsobem. Také vyšší obsah alkoholu se zde rozhodně projevuje. Je cítit, že tohle bude o něco ostřejší než předchozí rum. Hodně květinových aspektů se vyskytuje i zde. S květinami to sice moc neumím, ale v tomto případě bych se odklonil od levandule a přiklonil se spíše k fialkám a okvětním lístkům růží. Zajímavé je, že v nose zachytím i zelené tóny. Zelená paprika a zelený pepř. Sherry je zde rozhodně výrazné, i když spíše sladké červené ovoce, což je docela příjemné.
Chuť se opět nese na křídlech červeného ovoce, které jsem zachytil také ve vůni. Mnohem více zelené přimíchané k ovoci. Trochu mi připomíná mátu a jahody. Zelený pepř a třešně. Poněkud zvláštní, ale zajímavé. Na patře necítím tolik dřeva, jako jsem cítil vevůni. Trochu suchého dubu. Není příliš kořeněná. Možná trochu skořicové kůry. Závěr je poněkud krátký. Zanechává mi chuť, která mi připomíná Stracciatellu (vanilková zmrzlina s vločkami hořké čokolády). Docela příjemná chuť, jen bych si přál, aby byla trochu odvážnější a delší. Rum jsem pořídil za akční cenu, ale i tak je to poměrně drahý rum. Za peníze, za které se prodává běžně na e-shopech, bych jej nekoupil.
Don Papa Rare Cask 50,5%
Tento rum prochází dvojím zráním. Nejprve zraje v sudech z amerického dubu ex-Bourbon po dobu 4 let a poté v sudech z amerického dubu ex-Rioja, které byly podle značky “ohoblovány a opraženy”. Toto druhé zrání trvá 18 měsíců. Konečná tekutina vychází ze sudu s obsahem 63,5% alkoholu a při lahvování se snižuje na 50,5% alkoholu. Tekutina je nemíchaná a nefiltrovaná. Tím se teoreticky přibližuje základnímu produktu, na kterém jsou postaveny další Don Papa rumy.
Vůně je úplně odlišná od ostatních rumů Don Papa. Těžké finesy jdou stranou. Už žádný pomeranč. Už žádné třešně (nebo možná trochu třešní, když zapátrám hlouběji). Tady jasně září základní duch. Tmavé vlhké dřevo. Přivádí mě na chatu, kde jsem jako dítě používal staré vyhozené dřevo na stavbu pevnosti na stromě. Pronikají sem těžké tóny skořice a hřebíčku s velkorysou špetkou čerstvě rozlousknutého černého pepře. Hořká čokoláda. Vanilka. Tóny koly jsou v této vůni pryč. Lehké květinové tóny, ale velmi v pozadí, téměř neznatelné. Sušené červené ovoce. Sušené švestky, rozinky, fíky (což dává smysl vzhledem k sudům po rioji). Čím víc se v tom vrtám, tím víc nacházím trochu jahodové žvýkačky. Je tu znát alkohol, ale zdá se, že je dobře integrovaný. Jen dodává bohatost, která mě nutí se do něj ponořit.
Don Papa Port Cask skladem a navíc dnes 22.12.2024 za akční cenu.
A teď něco k chuti rumu. To je exploze chuti. Mnohem víc, než jsem čekal, a to už nos sliboval docela dost. Spousta mokrého dřeva se skořicí, kardamonem, hřebíčkem a spoustou zázvoru! Vanilka a kakao. Lehce kouřové s nádechem tmavě pražené kávy. Jahodová žvýkačka s jemnými tóny zubní pasty – takové té perčliky, jestli si na ni někdo pamatuje z dětství. To nezní nutně dobře, ale nějak si myslím, že to tady funguje. Trochu květinových tónů, které byly po celou dobu znát jen lehce. Zde se zdají poněkud temnější a méně svěže květinové. Obsah alkoholu rozhodně pomáhá povýšit tento rum nad ostatní. Příjemný pocit v ústech. Dlouhý závěr, který ve mně zanechává krásnou chuť šťavnatého ovoce.
Líbí se mi. Mnohem víc než ostatní. Byly zajímavé, ale finesy pro mě příliš přebíraly a maskovaly základní lihovinu pod nimi. Skutečně mi připomíná Rum & Cane Philippines XO, který se ale dal sehnat za lepší peníze. Já jsem Don Papa Rare Cask ochutnal jen díky akci na Warehouse1, tam jej měli za lidovou cenu.
Závěr
Jedno mohu rozhodně říct: byl jsem v šoku, v dobrém slova smyslu, když jsem postupně měl možnost ochutnat limitky Don Papa. Tyto rumy jsou opravdu zajímavé. Žádná umělá vanilka, jako u klasického sedmiletého Don Papa. Jsou to zkrátka zajímavé rumy, které rozhodně stojí za ochutnání. Je jen škoda, že se tak těžko shání.
Líbí se mi na tom, že je vidět, že někdo naslouchá. Svět rumů vyjádřil své obavy a názory na doslazovaný Don Papa a přišla odpověď. Don Papa se těmito vydáními skutečně snaží odklonit od sedmiletého Don Papa a místo toho vydal produkty, které reprezentují kvalitu destilátu, který je schopen vyrobit.
Tím se dostává na světlo další problém, který je v posledních diskusích na rumových fórech a komunitách často přehlížen – značky, které byly nebo jsou spojovány s kontroverzí (nejčastěji s přídavkem cukru), jsou takto označeny a “je to”. Don Papa je toho dobrým příkladem. Ano, vydávají určité produkty, kterých by se mnozí znalí rumoví fajnšmekři nedotkli ani desetimetrovou pochlorovanou tyčí. Výsledkem je, že jakákoli snaha o výrobu rumů, které jsou v souladu s tím, co rumové komunity požadují, je okamžitě odmítnuta. Ani nespočítám, kolikrát jsem viděl lidi, kteří zveřejňovali obrázky výše diskutovaných vydání, a jedinou reakcí byl vztek, komentáře a vtipy o cukru a doporučení “držet se dál”.
Poté, co jsem nyní tyto rumy ochutnal, mohu jen předpokládat, že lidé, kteří mluví o tom, jak jsou tyto rumy přeslazené, je ve skutečnosti sami neochutnali. Prostě jen vynášejí soudy na základě původních vydání – což naprosto chápu. Pokud se značka snaží vydat to, co žádáme, ale my jí nedáme šanci, proč by se měla snažit? Pravdou bohužel je, že by klidně mohly dál vyrábět jen sladké rumy a jejich prodeje by byly v pohodě. Nemusí se kvůli nám měnit… Pokud se o to přesto pokusí a lidé jejich výrobky prostě zavrhnou, může se stát několik věcí: Za prvé, mnoho lidí přijde o některé potenciálně velmi zajímavé rumy. Za druhé, takové značky se mohou přestat snažit a soustředit se výhradně na zaplavení trhu sladkostmi, které se prodávají. A za třetí, může se zpomalit konverze lidí na pijáky rumu. Pokud se pak byť jen malé procento těchto lidí dozví o nabídce “vyšší třídy” Don Papa, je to skvělý krok správným směrem k tomu, aby prozkoumali i jiné rumové cesty.
Don Papa Don Papa rum Kvalitní rum Kvalitní rum do 3000 Kč Nejlepší rum do 1500 Kč Recenze
Last modified: 2. 1. 2022