Tak jo, je to tu zase. Opět jedna rumová recenze na přání, o kterou jste si psali. Je to rum, který koupíte občas i v supermarketu a podle srovnávačů zboží si v prodeji v Česku vede opravdu skvěle. Je to poměrně levný rum a je to rum, kterým hodně rumařů začalo. Jak že se ten rum jmenuje? Sorry, to je jen řečnická otázka, samozřejmě na vás ten název křičí z nadpisu i z fotky. Je to zkrátka Ron Abuelo Añejo 7 años Reserva Superior. Takže si držte klobouky, posvištíme teď na vlně panamského rumu.
Vlastní třtina? Ale ano!
Většina výrobců rumu si třtinu nepěstuje ale nakupují třtinu od místních zemědělců a farmářů. Jen opravdu málo společností si může dovolit ten přepych, že mají svá vlastní třtinová pole. Obhaují to tak, že nechtějí svou pozornost tříštit na tolik oblastí zájmů a že se raději chtějí naplno věnovat samotnému procesu výroby rumu. Tento rum je ale jiný, resp. historie tohoto rumu.
Lihovar vznikl v roce 1908 a to po boku úspěšného cukrovaru. Tento cukrovar vlastnil plantáže cukrové třtiny a provozuje jej společnost Varela Hermanos. Nápad byl takový, že spolu s cukrem je možné přece vyrábě i alkohol. Takže proč se do toho nepustit? A tak se do toho pustili a úspěch na sebe nenechal příliš dlouho čekat.
O jakém že to píšu úspěchu? Je to takový úspěch, že Ron Abuelo Añejo 7 años Reserva Superior dnes koupíte v každém baru, v každém klubu a dokonce i ve většině supermarketů. Pokud bych měl psát přímo o Panamě, tak tam údajně v nápojových lístcích zaujímají rumy Abuelo vždy přední místo a není to jen tím, že by rumy řadili podle abecedy. Jedná se zkrátka o oblíbený alkohol, který navíc pochází z domácí produkce a tak jej místní mají zkrátka rádi.
Rodinná firma
Pokaždé, když se píše o rodinné firmě, tak si představím nějaký malý podnik, kde si všichni říkají na potkání “Ahoj, jak se máš, co děti, nezlobí? A manželka je na tebe hodná?” a plácají se při tom po ramenou. Zkrátka mám vždycky v hlavě nějakou malou firmičku o pár lidech. To ale nečekejte, i když jsem psal o firmě Varela Hermanos jako o rodinném podniku, tak je to docela kolos. Tahle rodinná firmička totiž zaměstnává přes 700 lidí a vyrobí až 90 procent alkoholu z národní produkce Panamy.
Ale přeci jen v této firmě rodinnou tradici najdete. Alespoň ve vedení, kde se zuby nehty drží už po tři generace. Údajně tato rodina ctí původní hodnoty. Dali si za cíl vyrábět autentický panamský rum s charakteristickou chutí.
Oblíbený rum
Ron Aubel je oblíbeným rumem nejen v Panamě ale také u nás. Jak už jsem psal na začátku, je to jeden z hodně oblíbených rumů a pro mnohé to byl vpodstatě startovací rum a brána k lepším rumům. Nejčastěji si u nás v českých barech můžete dát pěti a sedmi leté kousky ale k dispozici jsou i dvanácti a třicetileté láhve. Ty první dvě zmíněné jsou samozřejmě levnější a dostupnější rumy. Vždy se však jedná o blendovaný rum, který je lehce doslazován a to i u dražších a starších avriant.
Panamský rum
Jakto, že panamské rumy mají svou specifickou chuť, která se tolik liší od ostatních rumů? Člověk by řekl, že třtina je přece všude ve světě stejná. Ale opak je pravdou. Liší se nejenom třtina ale také proces jejího následného zpracování a pak také samozřejmě proces zpracování samotného rumu. Vzpomeňte si na rum Don Papa, který se vyrábí z údajně nejsladší třtiny na světě. Mimochodem, tohle ale neplatí jen o třtině. Typickou ukázkou je i káva Black Insomnia, která je namixována z nejsilnějších odrůd kávy.
Rumy Ron Abuelo na tom nejsou jinak a jejich chuť je ovlivněna mikroklimatem oblasti Arco Seco, která se vyznačuje velkým suchem – přes léto zde téměř neprší. Tato oblast je z jedné strany ovlivněna chladným vlivem Pacifiku a z druhé strany zase horkým klimatem Karibiku a také vyšší vzdušnou vlhkostí.
Toto zvláštní klima nemá vliv jen na cukrovou třtinu ale ovlivňuje také zrání rumu v sudech. Dřevo sudů díky tomuto klimatu získává svůj specifický charakter. Správný blender umí tyto vlivy využít ve svůj prosúpěch, resp. z nich umí vytěžit maximum a díky tomu je pak výsledný rum doslova unikátní a jeho chuť je nezaměnitelná.
Je libo doutníček?
Ještě tu zmíním jednu zajímavost. Pokud máte rádi dobré rumy, tak zřejmě časem přičichnete i ke kvalitním doutníkům. A jedním z takových doutníků je také Gurkha Private Select Ron Abuelo 7 Anos. Čím je tento doutník tak zajímavý? Použitý krycí list typu maduro je namočen v rumu Abuelo 7Y z Panamy, tato kombinace se ukázala jako hodně zajímavá a lahodná. Gurkha Abuelo nese nasládlou karamelovou chuť s tóny kakaa a ořechů, při potáhnutí z něj pocítíte na patře jemnou zemitost a sladkost třtinového cukru. Je to ideální doutník ke kvalitním rumům. Sice je jeho cena krapet vyšší ale pořád se pohybujete jen v rámci stokorun, takže se to dá přežít a za ten zážitek to rozhodně stojí.
Další zajímavostí je fakt, že doutníky Gukrha jsou vyráběny v utajené fabrice v Dominikánské Republice a firma pochází z USA. Místo výroby se úzkostlivě tají a skutečně jsem jej nikde neodhledal. Tyto doutníky jsou velmi kvalitní a osobně je mohu doporučit i těm, kteří s doutníky i začínají – jejich chuť je lahodná a není nijak náročná, takže jsou skvělé právě do začátku na takové to seznámení se.
Láhev rumu
Láhev rumu Ron Abuelo 7 je poměrně propracovaná a designově hodně povedená. Na to, že se je jedná o tak levný rum si dali tvůrci na láhvi docela záležet a na první pohled by se mohlo naopak zdát, že se jedná o nějaký dražší a luxsnější rum. Láhev je tmavá, takže barvu rumu přes sklo nepoznáte. Na láhvi je menší etiketa s obrázkem plantáže. Pak je tam větší etiketa s názvem rumu a portrétem – mělo by se jednat o portrét zakladatele palírny. Celkově působí láhev moc pěkně a ve sbírce se určitě neztratí.
Barva rumu
Barva rumu je krásně zlatě jantarová a proti světlu se rum nádherně třpytí a hraje všemi možnými odlesky. Pokud zakroužíte sklenkou, tak se rum na stěně nějakou chvíli bude držet v kompaktních slzách. I po několika minutách jsou na stěně sklenice vidět dlouhé nohavice, ve kterých rum stékal zpět na hladinu.
Vůně rumu
Pokud si rum nalijete do rumové skleničky a zakroužíte s ní, tak prakticky okamžite ucítíte onu typickou Panamu. Vůně rumu Ron Abuelo Añejo 7 años Reserva Superior je plná a dřevitá s velmi příjemným kořenitým projevem. Doporučuji rum nechat chvíli odstát ve skleničce při pokojové teplotě. Pak se teprve vůně projeví naplno a vy ucítíte vanilku s karamelem a snad i nějaké ovoce – já rozeznával tóny třešní.
Jak chutná Ron Abuelo Añejo 7 años?
A jdeme degustovat. Pokud necháte rum chvíli odstát, tak se nejen krásně uvolní aroma ale také si víc užijete jeho zajímavou chuť. Začátek je poměrně dost dřevitý a kořenitý ale po chvíli ucítíte tóny vanilky, skořice a citrusů. Pokud si s rumem pohrajete na patře, tak se projeví i tropické ovoce a jakoby perníkové koření. Ta rozmanitost chutí je opravdu zajímavá a bohatá.
Ron Abuelo 7y 0,7l 40% skladem a navíc dnes 22.11.2024 za akční cenu.
Je ale opravdu dobré nechat rum ve skleničce pár minut odležet, abyste se zbavili oné lihovosti. Přeci jen je to poměrně mladý rum. Závěr pak patří karamelu a kokosu a je středně dlouhý.
Závěr
Jedná se o velmi levný rum, který ale za danou cenu určitě má co nabídnout a mnohé velmi překvapí svou bohatou chutí. Opravdu doporučuji k tomuto rumíku vyzkoušet nějaký ten doutník a nemusí to být přímo doutník od Ghurky. Klidně vemte pro začátek nějaký levnější doutník. Ten zážitek ale za to rozhodně stojí a uvidíte, že rum díky doutníku ještě víc vynikne a vy si jej o to víc užijete.
Abuelo rum Kvalitní rum Panamský rum Recenze Rumy do 1000 Kč Sladký rum
Last modified: 6. 10. 2021