Někdy mám pocit, že se vzbudím, zapnu PC, spustím Facebook a zjistím, že přes noc se objevila rumová legenda. Přesně tenhle pocit jsem měl o značce Cihuatán, která se začala objevovat různě po sociálních sítích a stala se z ní legenda. Nebyla tedy jiný možnost, než vyzkoušet rum Cihuatán Xaman XO. Jak tento rum chuntá? Stojí opravdu za nákup? Je to vážně taková legenda? Na tyto otázky se pokusím odpovědět v následující recenzi.
Legendou přes noc
Rum se samozřejmě přes noc legendou nestane, to je nadsázka, která je hodně nadsazená. Ale semtam se objeví značka, která přebije na nějakou dobu ostatní a píší o ní doslova všichni. Přesně tak to bylo se značkou Cihuatán. Během poměrně krátké chvíle si ji zamilovala téměř celá rumařská komunita. Čím to je?
Legendou se může rum stát, pokud je opravdu dobrý. Občas se povede rum, který sedne doslova masám. Příkladem mohou být rumy jako Bumbu rum, Don Papa nebo rumy Plantation či Diplomatico. To jsou rumy, které si udržují dlouhodobě slávu.
Pak se rum může stát legendou díky marketingu a tlačence distributora. To je poměrně častý jev právě v Česku, kde FB skupiny ovládlo pár e-shopů a jedou si tam své PR a protlačují své rumy. Takové rumy nemusí být ani ničím vyjímečné, pokud to distributor umí. Stačí pár kladných recenzí a z rumu je legenda. Záměrně nepíšu, zda-li je to dobře nebo špatně. Každý si na to může udělat svůj názor. Mně je to upřímně jedno – ochutnám prakticky cokoliv, co mi přijde do ruky.
Příběh rumu Cihuatán Xaman XO
Jedná se o salvadorský rum a ti bystřejší už asi pochopili, že Xaman se tedy vyslovuje jako “šaman”. Tento rum je pojmenován po Xamanovi, což je mayský bůh Polárky a současně ochránce údolí Cihuatán. Polárka, tedy Xaman je nejzářivější hvězdou na obloze. Byla to hvězda, kterou měli Mayové ve velké úctě a kterou prosili o rady, pokud řešili nějaký problém. Dočetl jsem se, že po rituálech, kdy prosili Xamana o pomoc, pak šamani Mayů odpočívali na větvích stromů Ceiba, jehož dřevo Mayové používali na výrobu ochranných předmětů, amuletů, součástí zbraní apod. Kůra stromu se pak využívala i v léčitelství.
Dovolím si jednu krátkou osobní poznámku. Měl jsem možnost navštívit Guatemalu a Mexiko a toulal jsem se tehdy právě po mayských památkách. Do střední Ameriky jsem jel plný romantických představ o Mayích ale realita je pak poměrně bolestivá, když na vás z každé pyramidy kouká rozřezaný indián, kterému chybí hlava nebo srdce. Podle mě byli Mayové pěkní saďouři. Milovali horkou čokoládu. Ale tu pili trochu jinak, než my. Při obřadech ji míchali s krví – prý lidskou, čemuž bych věřil. Ale pili ji také s chilli, což doporučuji, je to úžasná dobrota. Tak a teď zase zpátky k rumu.
O rumu
Rum Cihuatán Xaman XO je 40 % blend rumů, které pocházejí z El Salvadoru. Je to šestnáctiletý rum. Tento rum zrál 15 let v sudech z amerického dubu po bourbonu. A pak, milí rumaři, tento rum zrál v sudech ze dřeva posvátného stromu Ceiba, který jsem tu již zmiňoval. Údajně to není jen marketing ale dřevo tohoto stromu díky svému charakteru předalo rumu specifickou barvu a chuť.
Láhev rumu
Láhve rumů Cihuatán jsou hodně povedené a grafik si s etiketou opravdu vyhrál. Na každé láhvi rumu Cihuatán Xaman je vyobrazena Spící Žena (ano, je to její jméno, resp. její označení z anglického Sleeping Woman, proto jej zde píšu s velkými písmeny), což je mayská bohyně a strážkyně údolí Cihuatán. K této paní se váže jedna legenda, která říká, že v noci hledala nejjasnější hvězdu. Našla Xamana, boha Polárky a požádala jej o moudrost a hojnost pro údolí Chihuatán. Ten jí vyhověl a od té doby byli místní obyvatelé ve vatě a dařilo se jim všechno na co sáhli, vč. rumů.
Láhev na mě působí elegantně a propracovaně. Je opravdu krásná. Stejně tak i krabice, ve které je tento povedený rum zabalený. Mimochodem, krabice je vyrobena z kartónu z udržitelných zdrojů a je opatřena certifikátem FSC. To asi potěší ekorumaře.
Barva rumu Cihuatán Xaman XO
Barva rumu Cihuatán Xaman XO se opravdu velmi povedla. Nevím, jestli je to posvátným dřevem, ze kterého je vyroben soudek, v němž rum zraje poslední rok ale je to zkrátka fakt. Barva rumu je krásně jantarová. Není ani moc tmavá a není ani příliš světlá. Je prostě bezchybná a uvidíte, že vás bude bavit hrát si s rumovou skleničkou proti světlu a pozorovat odlesky v rumu. To je takový můj osobní rituál, který provádím s každým rumem.
Cihuatán Xaman XO 0,7l 40% skladem a navíc dnes 22.11.2024 za akční cenu.
Překvapilo mě, že rum dělá menší slzy, které docela rychle stékají po stěně skleničky. Zkoušel jsem víc skleniček a opravdu to není povrchem skleničky, je to prostě vlastnost tohoto rumu.
Vůně rumu
Přiznám se, že velkým překvapením pro mě byla vůně, resp. nevůně tohoto rumu. Koronu jsem během degustace neměl, takže na tu to svést nemohu ale zkrátka jsem necítil téměř nic. Vůně je pro mě u rumu hodně důležitá a tak to bylo pro mě takové malé zklamání. Až když jsem nos doslova nacpal do rumové skleničky, tak jsem ucítil vanilku s květinami a šťavnaté ovoce. Cítit je ale i jakási lihovost.
Chuť rumu
První lok rumu vás ale hned uklidní. Chuť je hodně příjemná. Rum je poměrně jemný a nepřekvapí vás žádnými nepředvídatelnými tóny. Je to takový nenápadný rum, který můžete pít vlastně pořád dokola. Ničím nepřekvapí ale zároveň není vůbec špatný.
Ucítit můžete ananas, vanilku, třtinový cukr a snad i muškátový oříšek. Ananas bych definoval jako karamelizovaný, který se podává jako dezert v restauracích – se zkaramelizovaným cukrem. Určitě jste tento dezert už měli, takže asi víte, o čem píšu.
Dochuť je poměrně nevýrazná a krátká. Během minuty člověk neví, co vlastně pil.
Závěr
Milí rumaři, přiznám se bez mučení, že tento kousek mi moc nesedl. To jste asi poznali z recenze. Za 2500 Kč bych čekal větší hitparádu. Naštěstí jsem rum nekupoval ale pouze degustoval ze vzorku. Pokud bych si láhev koupil, tak bych asi trochu zaplakal. Samozřejmě mám určité preference a chutě a někomu zase naopak tento rum sedne. Každý jsme jiný a o tom degustování a ochutnávání rumů je. Klidně se o své dojmy podělte do komentářů.
Cihuatán rum Kvalitní rum Kvalitní rum do 3000 Kč Recenze
Last modified: 6. 10. 2021