Kvalitní rum a další alkohol si dopřávám velmi rád a poměrně často. Mám hodně kamarádů a tak není nouze o nejrůznější přátelská setkání se sklenkou dobrého pití. Mám ale zároveň práci, která vyžaduje časté cesty autem. A občas jsem si ráno nebýval jistý, jestli už řídit můžu a nebo jestli ještě ne. Vždycky jsem brouzdal po různých stránkách s kalkulací obsahu alkoholu v krvi ale ruku na srdce, tyhle online alkohol testery jsou zkrátka nesmysl. A tak jsem si řekl, že když piju rumy za tisíce, proč si nepořídit alkoholtester? Od té doby jsem klidný, protože vždycky vím, jak na tom jsem.
- Jak se vyznat v alkohol testerech?
- Nejoblíbenější alkohol testery
- Co byste měli vědět?
- Jak vybrat alkohol tester?
- Typ alkohol testeru
- Parametry měření
- Funkce alkohol testerů
- Teplotní rozdíly
- Náustky k alkohol testeru
- Kalibrace alkohol testerů
- Cena alkohol testeru
- Alkohol testery od 3000 do 10.000 Kč
- Alkohol za volantem aneb jak jsou na tom naše zákony?
- Alkohol tester jako nepostradatelný pomocník
- Jak jsou na tom jinde v Evropě?
Jak se vyznat v alkohol testerech?
Narodil jsem se v době, kdy ještě policajti měli takové ty foukací balónky. Podle zabarvení trubičky, kterou se foukalo do balónku, potom poznali, jestli dotyčný pil nebo ne. Dnesk už ale alkohol testry nejsou výbavou pouze policie. Používají se ve firmách, na stavbách, při namátkových kontrolách zaměstnanců a může si je zakoupit prakticky kdokoliv, kdo si občas rád dopřeje trochu víc alkoholu. Alkoholmetrů je ale neuvěřitelné množství a těžko se v nich nováček zorientuje. Proto jsem pro vás sepsal tento článek, abyste to měli snadnější.
Nejoblíbenější alkohol testery
Samotný název napovídá, k čemu toto zařízení slouží. Alkohol testery nám slouží ke zjištění aktuálního zůstatku alkoholu v krvi. Jedná se tedy o velmi užitečnou pomůcku každého milovníka dobrého pití. Přiznejme si, pokud to čas od času na večírku přeženete, tak ráno není úplně rozumné sedat za volant bez toho, abyste věděli, že už v krvi žádný zbytkáč nemáte. Policii bude úplně jedno, že se cítíte skvěle, pokud nadýcháte. Díky alkohol testeru si sami můžete ověřit, jak na tom jste a okamžitě budete vědět, kolik zbytkového alkoholu v krvi ještě máte. Ve výběru níže najdete asi nejoblíbenější alkohol testery, které lze u nás zakoupit. Jsou vybrány tak, aby zastoupily oba typy senzoru a to elektrochemické a polovodičové.
Alkoholtester SCA BA50FC
Alkoholtester SCA BA50FC stojí něco málo přes 1000 Kč a je to takový levný základní alkohol tester pro orientační kontrolu alkoholu v krvi. Zajímavostí je, že je osazen elektrochemickým senzorem, takže by měl být hodně přesný – což je za danou cenu skvělé. Rozsah měření je od 0,00 až do 4,00 promile, takže zaznamená i velmi malé množství alkoholu. Pokud hledáte levný alkohol tester, tak tento je asi jasnou volbou.
Alkohol tester AL 5500 digitální
Alkoholtester V-net AL 5500 je levný přístroj s polovodičovým senzorem. Není tedy tak přesný jako ten předchozí ale recenze hovoří o tom, že mu věřit můžete. Rozsah měření je opět 0,00 – 4,00 promile, takže by měl zachytit i velmi nízkou hladinu obsahu alkoholu v krvi. Přesnost by měla být +- 10 % a provozní teplota je uváděna od -10° C až do +50° C. Takže dle parametrů se jedná o hodně povedené zařízení.
Alkohol tester V-net AL 7000
Alkohol tester V-net AL 7000 stojí kolem 2500 Kč a je to asi vůbec nejoblíbenější alkoholtester ve světě, resp. nejvíc prodávaný. Má vysokou přesnost, která je 1/100. Rozsah měření je 0,00 – 4,00 promile a provozní teplota je uváděna -10° C až do +40° C. Čas reakce je neuvěřitelné 4 sekundy, takže měření je opravdu rychlovka. Je to taková zlatá střední cesta a pokud si myslíte, že potřebujete měřit hladinu alkoholu častěji, tak bych volil tento alkoholtester.
Alkohol tester V-net DA 8500
Alkoholtester V-net DA 8500 je přístroj, který jsem si pořídil já osobně. Vzal jsem si jej proto, protože nabízí přesnost neuvěřitelných +- 5 % a má Fuel Cell senzor. Cena je vyšší, mě stál něco málo přes 4000 Kč ale mám je přes rok a jsem s ním naprosto spokojený. Měl jsem možnost jej porovnat s levnějšími modely od kamarádů a je zkrátka bezkonkurenčně přesnější, rychlejší a tím pádem i spolehlivější. Má paměť na 50 posledních měření a rozsah měření má 0,00 – 5,00 promile. Tu horní hranici jsem zatím neměl možnost zkusit ale věřím, že se to jednou povede.
Co byste měli vědět?
Při výběru alkohol metru jsem se zaměřil také na délku přípravy na měření a dobu reakce. Možná byste se divili ale tyto hodnoty se u různých alkohol testerů velmi liší a některé alkohol testery mají reakční dobu dokonce v řádu minut. Dále mě zajímala přesnost měření ale také méně známé parametry jako doporučený teplotní rozsah použití, napájení alkohol testeru, rozměry a hmotnost.
Polovodičové alkohol testery jsou levnější ale vyskytuje se u nich zpravidla odchylka měření okolo 10 %. Pak existují o něco dražší elektrochemické modely, které jsou mnohem přesnější a využívá je i policie.
Pokud jste řidič a zároveň milovník alkoholu, tak by měl být alkohol tester součástí vaší povinné výbavy. Když si člověk uvědomí, kolik peněz dává za alkohol, tak se ta tisícovka nebo dvě za alkohol tester prostě ztratí. Navíc vám alkohol tester ve výsledku peníze ušetří a ušetří vám i spoustu problémů – třeba půl roku bez řidičáku by dal c dnešní době asi málokdo.
Jak vybrat alkohol tester?
Tahle část vám ušetří asi spoustu času. Sám jsem strávil několik dní výběrem alkohol testeru. Prostupně jsem zjišťoval, co vše musím při nákupu vědět, řešit a na co se mám zaměřit. Nejdůležitějším kritériem při výběru alkohol testeru však stále zůstává typ použité technologie měření. Ta je totiž podstatná při výsledné přesnosti měření.
Potom samozřejmě můžete sledovat celou řadu dalších parametrů, mezi něž patří například rozsah a rychlost měření i přípravy, spolehlivost, stabilita a selektivita, módy měření, napájení a mnohé další funkce. V neposlední řadě byste si měli zjistit více informací také o kalibraci, jak často je třeba zařízení kalibrovat a kde je možné jej nechat zkalibrovat.
Tohle všechno si probereme na následujících řádcích. Ano, je to delší čtení ale jak jsem psal výš, výběr alkohol testeru není jednoduchá záležitost a já sám jsem jej vybíral několik dní a přečetl jsem přitom X recenzí a článků. Takže věřte, že tento článek je opravdu jen takový nejnutnější výcuc těch nejdůležitějších informací. Věřím, že si díky tomuto článku pořídíte přístroj, díky kterému nikdy nesednete za volant pod vlivem alkoholu. Někteří prodejci mají tendenci na stránkách udávat nepravdivé informace a svá zařízení lehce přeceňují. Díky tomuto článku se ale v alkohol testerech snadněji zorientujete a podobné triky prodejců prokouknete.
Typ alkohol testeru
Ještě před samotným nákupem alkohol testeru si musíte ujasnit, jaký máte rozpočet a jakou technologii měření chcete využívat. To je docela zásadní rozhodnutí, s nímž se pojí přesnost, rozsah měření a potom také určitý uživatelský komfort. Já osobně jsem řešil i design a velikost alkohol testeru. Nechtěl jsem žádnou neforemnou obludu. Spíš něco malého, co lze nosit i v v kapse aktovky u laptopu. Vybírat dnes můžete z několika základních kategorií alkohol testerů. Liší se zejména typem senzoru a ve výsledku i přesností.
- detekční trubičky
- polovodičové alkohol testery
- elektrochemické alkohol testery
- spektrofotometrické alkohol testery
Nejvíc rozšířené jsou polovodičové a elektrochemické alkohol testery. To jsou asi nejprodávanější alkohol testery a zároveň také nejdostupnější. Před koupí je dobré zjistit, jak je to s kalibrací a zda-li lze časem vyměnit měřící senzor – ten má také omezenou životnost a není nesmrtelný.
Detekční trubičky
Detekční trubičky si vybaví asi každý řidič zkušený životem – tedy zejména starší řidiči. Detekční trubičky totiž v minulosti hojně využívala policie pro orientační měření hladiny alkoholu v krvi. Jak tento alkohol tester vypadá? Základem je skleněná trubička. Na tuto trubičku je potom nasazen jednorázový náustek a balonek. Po nafouknutí balonku se trubička zahřeje, což má za následek zobrazení výsledku v podobě různého zabarvení.
Jedná se o velmi jednoduchou a rychlou metodu, která je zároveň i poměrně levná. Přesný výsledek ovšem nečekejte, odchylky měření se různí v závislosti na konkrétním typu testeru.
Polovodičové alkohol testery
Pokud hledáte levný alkoholmetr, tak polovodičové alkohol testery tento požadavek splňují. Jsou to levná zařízení, kterých najdete na e-shopech v Česku desítky. A jak tyto testery fungují? Princip funkce je založen na přeměně vzduchu na elektrické napětí. K elektrodě dorazí výpary, začnou okamžitě oxidovat a dojde ke zvýšení vodivosti. Jedná se o metodu, která je poměrně účinná a mnohem přesnější, než-li metoda detekčních trubiček. Zařízení jsou opatřena displejem, ze kterého lze snadno přečíst naměřené hodnoty. Většina polovodičových alkohol testerů má uváděnou odchylku přesnosti měření kolem 10 %.
Ovšem pozor, nechci v žádném případě vykreslovat polovodičové alkoholtestery jako nejdokonalejší zařízení za super cenu. Pozor si musíte dávat například na zkreslení výsledku z důvodu odlišné síly dechu. Polovodičové alkohol testery mohou navíc reagovat i na jiné látky obsažené v dechu. Často jsou jako takové látky uváděny uhlovodíky, nikotin, aceton apod. Dále je potřeba počítat s tím, že čím víc polovodičový alkohol tester používáte, tím víc se zhoršuje jeho přesnost. Pokud však potřebujete detektor alkoholu pro občasné použití několikrát do roka, tak je polovodičový alkohol metr skvělou volbou.
Elektrochemické alkohol testery
Elektrochemické alkohol testery jsou vpodstatě zařízení totožná s těmi, která používá i policie – resp. jsou to zařízení, která fungují na stejném principu. Elektrochemické alkohol testery můžu s čistým svědomím označit za profesionální zařízení. O jejich oblibě a přesnosti svědčí mimo jiné i to, že je často využívají také firmy pro kontrolu svých zaměstnanců. Princip fungování elektrochemických alkohol testerů s “fuel cell senzorem” je zase spojen s elektrodou. Elektroda pod vlivem oxidace probouzí proud a tím zjišťuje intenzitu alkoholu v krvi. Jedná se o poměrně jednoduchý ale přesto účinný a přesný princip měření alkoholu v krvi.
Cena těchto zařízení je vyšší ale opět si dovolím ji srovnat s cenami rumů a jiného kvalitního alkoholu. Pak se tato cena ve stínu cen alkoholu zdá být již poměrně zanedbatelnou. Navíc získáte zařízení, které je přesné a jeho měření není ovlivňováno jinými látkami ani růzmou silou dechu. A další výhodu spatřuji také v tom, že ani s narůstajícím počtem měření nedochází ke snížení přesnosti zařízení. Ve výsledku je tedy elektrochemický alkohol tester výhdonější a jeho nákup se vyplatí více.
Některá novější a dražší zařízení dokáží ukládat změřené hodnoty a můžete je pak dále archivovat. Máte díky tomu pěkně přehledně všechna proběhlá měření na jedno místě. Navíc můžete naměřené hodnoty přenášet i do počítače a dál s nimi pracovat – to oceníte zejména ve firmách, při kontrole zaměstnanců.
Nicméně i mezi elektrochemickými alkohol testery můžete najít zařízení, která nejsou tak úplně přesná a jejich funkce vás ve výsledku spíše zklamou. Nelze tedy napsat, že pokud si koupíte elektrochemický alkohol tester, tak bude vždy lepší než polovodičový alkohol tester. Při nákupu musíte být zkrátka opatrní, sledovat recenze, dívat se na parametry a dobře vybírat.
Co je to fuel cell?
Pojďme se teď společně podívat trochu podrobněji na funkci “fuel cell”. Vím, že pro někoho je to zbytečná teorie a omáčka navíc ale myslím si, že pokud se chystáte koupit zařízení, které vám řekne, zda-li můžete řídit nebo ne, tak byste právě tuto teorii neměli rozhodně přeskakovat. Dáváte vlastně svůj osud do rukou té malé elektrické krabičce, takže si musíte být na 100 % jistí, že jí můžete věřit. Fuel cell znamená v překladu doslova “palivový článek”. Tento typ alkohol testeru se nezahřívá. Čidlo pouze sleduje, kolik vzduchu je vydechnuto. Tím pádem není zařízení nijak ovlivňováno silou dechu. Pokud je síla dechu dostatečná, tak pumpa dodá článku potřebné množství vzduchu. Článek potom okamžitě začne spalovat alkohol a přetváří jej na elektrický proud. Elektrický proud nám pak signalizuje množství alkoholu v dechu, potažmo přepočtem jeho objem v krvi. Důležité je, že výsledek není nijak ovlivňován případnou řítomností jiných látek ani síly dechu. To je jedna z nejdůležitějších předností těchto zařízení. Na trhu existují alkohol testery s různým objemem pro vydechnutý vzduch. Pokud si pořídíte alkohol tester s vyšším objemem, tak by měl být přesnější než výrobek s nižším objemem.
Spektrofotometrické alkohol testery
Spektrofotometrické alkohol testery jsou asi nejpřesnější přístroje. Jsou to profesionální zařízení, která se používají nejčastěji v laboratořích a nebo v soudnictví. Na ulici na ně asi těžko narazíte a díky jejich velikosti a vysoké ceně si je nejspíš ani nebudete chtít pořídit. Funkce měření alkoholu spočívá na absorpci elektromagnetického záření v infračerveném spektru. Tato zařízení zde zmiňuji spíš jen pro zajímavost, abyste věděli, že vůbec existují.
Parametry měření
V této části se podíváme na zoubek samotnému měření a práce s alkohol metry. Řekneme si něco o přesnosti měření, režimech měření a také se podíváme na možný rozsah měření obsahu alkoholu v dechu, potažmo tedy v krvi.
Přesnost měření alkohol testerů
Přesnost měření je asi to nejdůležitější, co by vás mělo zajímat, když si pořizujete alkohol metr. Asi nechcete sedat za volant s pocitem nejistoty. Když jsem zjistil, že někeré alkohol testery mají odchylku i 15 – 20 %, tak jsem byl lehce deprimován. Protože to už je opravdu jedno, jestli si alkohol v dechu změřím testerem a nebo spočítám pomocí nějaké online kalkulačky. Naštěstí se jedná jen o levné typy alkohol testserů, které nemá smysl vůbec pořizovat. Hodnota přesnosti nám udává, jak moc spolehlivý je výsledek měření. Přesnost měření se nejčastěji uvádí v procentech a vychází z rozsahu odchylky měření. Pokud bych to měl napsat nějak lidsky a co nejobecněji, tak čím víc se blíží hodnota odchylky k nule, tak tím přesnější bude výsledek měření. Na e-shopech se nejčastěji setkáte s alkohol testery, které mají následující hodnoty přesností – odchylky.
- přesnost +- 15 % – levné alkohol testery
- přesnost +- 10 % – většina polovodičových alkohol testerů
- přesnost +- 5 % – kvalitní výsledky pro profesionální užití, nejčastěji je nabízejí elektrochemické alkohol testery
- přesnost +- 0 až 5 % – dražší zařízení s fuel cell senzorem.
Ale pozor, tím to nekončí. Je tu ještě jeden drobný detail, který souvisí s přesností měření. Tím je faktor rozlišení. Tedy kolik desetinných míst konkrétní alkohol tester zobrazuje. U většiny případů stačí dvě desetinná místa. Rozlišení alkohol testseru není úplně zásadní informací pro výběr přístroje, často se ale cyhbně zaměňuje právě s přesností.
Módy měření
Aby toho nebylo málo, tak alkohol testery nabízí různé způsoby, jakými se dostává k senzoru analyzovaný plyn. Tím se vlastně myslí váš vydechnutý vzduch ale také okolní vzduch. Pojďme se tedy podívat podrobněji na to, jak se plyn k senzoru může dostat.
- Aktivní měření – Je ze všech módů meření tím nejpřesnějším. Při tomto typu měření musí člověk do alkohol testeru vydechnout vzduch přes náustek. Proč je tato metoda měření nejpřesnější? Je to proto, že se při měření analyzuje tzv. hlubokoplicní vzduch. Ten nám poskytuje nejvěrohodnější vzorek pro analýzu obsahu alkoholu v dechu. Alkohol tester analyzuje přijatý plyn až po nějakém čase po začátku výdechu. První část vydechnutého vzduchu odvede pryč bez toho, aby ji analyzoval. Tím pádem nelze přístor ošálit nějaký rychlým výdechem. Při pořízení alkohol testeru s tímto módem měření je potřeba myslet na to, že k zařízení musíte dokoupit více náustků. Náustek se totiž po použití vyhazuje. To samozřejmě neplatí, pokud chcete přístroj používat pouze vy, v tom případě stačí náustek dobře umýt a můžete jej používat vícekrát.
- Pasivní měření – Tento mód je podstatně méně přesný jako předchozí mód aktivního měření. Je to dáno zejména tím, že se nefouká přes náustek ale přímo do trubičky nebo pohárku, kterého se dotýkáte rty. Pasivní měření nám kontroluje pouze přítomnost alkoholu v dechu ale neřekne nám výslednou konkrétní hodnotu naměřeného alkoholu. Toto měření tak slouží jen k tomu, aby nám řeklo, zda-li je v dechu přítomen alkohol nebo není. Tento typ měřen se používá často například ve firmách s větším počte zaměstnanců při namátkových kontrolách. Kdybyste využili aktivní měření a testovali třeba 300 zaměstnanců, tak byste potřebovali 300 náustků. Takto odpadá potřeba využití náustků. Náustek se použije až v případě, že pasivní měření zaznamená přítomnost alkoholu a vy si chcete ověřit ještě jeho přesnou hodnotu – pak se využije aktivní měření a použije se náustek.
- Nasávací mód – Pokud potřebujete změřit alkohol v dechu u někoho, kdo nechce nebo nemůže spolupracovat, třeba u lidí v bezvědomí, tak existuje ještě tzv. nasávací mód. Tento mód umožňuje nasávat vzduch z okolí zařízení a měřit v něm obsažené alkoholové výpary. Tyto přístroje pomocí nasávacího módu často umí změřit také obsah alkoholu v nápoji a jiných tekutinách.
Rozsah měření alkohol testerů
Dalším důležitým faktorem při výběru alkohol testeru je také rozsah měření. Rozsah měření nám říká, jaká je spodní a horní hranice, při které umí zařízení naměřit obsah alkoholu. Spodní hranice logicky začíná na nule ale nejsou vyjímky, kdy některá zařízení začínají měřit až od 0,1 nebo 0,2 promile. Co se týče stropu, tedy horní hranice, po kterou jsou schopny testery měřit, tak ta je nejčastěji 4 – 5 promile. Vás asi horní hranice tolik zajímat nemusí. Nedovedu si představit, že byste po propité noci, kdy ráno ještě nejste schopni vstát na nohy začali přemýšlet o tom, že pojedete autem do Tesca pro sunar a pro jistotu si zkusíte hladinku alkohol testerem. To je prostě nesmysl a pokud takto uvažujete, tak raději odevzdejte řidičák nejbližšímu policajtovi. Vás by měla zajímat právě ona spodní hranice, tedy citlivost. Měli byste se poohlédnout po takovém testeru, který je schopen zaznamenat i malé množství alkoholu.
Rychlost měření a rychlost přípravy
Mě osobně tento parametr příliš nezajímá, protože pokud někam chci jet autem po tom, co jsem pil, tak si logicky dávám na čas. Ale pokud potřebujete alkohol tester například do firmy, kde kontrolujete více zaměstnanců, tak si u zařízení nastudujte i rychlost měření a čas potřebný na přípravu. Rychlost měření je vlastně doba potřebná k analýze měření. Takže pokud do zařízení dýchnete, tak zařízení potřebuje nějaký čas na anýzu a po tomto čase vám řekne výsledek. A to je ona rychlost měření. Tato doba se nejčastěji u jednotlivých zařízení uvádí v sekundách. Nejlepší alkohol testery vám výsledek řeknou zpravidla do 4 – 5 sekund od měření. Levnější zařízení pak potřebují na analýzu trochu víc času. Zpravidla se jedná o 5 – 60 sekund.
Výše jsem zmínil ještě parametr přípravy. Rychlost přípravy by mohla opět zajímat zejména ty, kteří budou kontrolovat více osob. Je to vlastně čas, který potřebuje zařízení od zapnutí po měření. Tedy čas, kdy se jakoby zařízení nastartuje a je schopné měřit stav alkoholu. Tento čas potřebný pro přípravu bývá nejčastěji v rozmezí od 5 do 30 sekund. V diskuzi jsem četl, že hodně záleželo na použitých bateriích – pokud dotyční používali levné akumulátory, tak se čas prodlužoval.
Stabilita alkohol testeru
Stabilita alkohol testeru je parametr, který mě osobně lehce zaskočil. Měl jsem za to, že si pořídím zařízení a to budu mít už na věky věků nebo dokud jej někde nerozmlátím. Ale ejhle, ono to tak jednoduché není. Stabilita měření je vlastnost alkohol metru, která nám orientačně říká, jak dlouho dané zařízení bude správně měřit a jak dlouho budou výsledky měření spolehlivé. Pokud je zařízení nové a nakalibrované, tak budou výsledky měření stabilnější a přesnější, než výsledky měření třeba po půl roce používání.Čím víc budete alkohol tester používat a měřit s ním, tím víc se bude stabilita měření zhoršovat. Po nějaké době je tedy potřeba přístroj znovu nakalibrovat. Nejčastěji se u alkohol testerů uvádí, že byste je měli kalibrovat jednou do roka, pokud je pak používat častěji, tak jednou za půl roku.
Selektivita
Už jsem tu zmiňoval, že některá zařízení mohou chybně reagovat na další látky obsažené v dechu. Proto se u alkohol testerů uvádít také schopnost měřit pouze přítomnost ethylalkoholu, kdy zařízení na další látky obsažené v dechu nereaguje. Proč je to tak důležité? Levnější alkohol testery totiž mohou reagovat také na oxid uhličitý, oxid uhelnatý, aceton, eukalyptus a podobně. Například eukalyptus býval zdrojem mnoha nedorozumění při silničních kontrolách. Některé žvýkačky a cucací bonbóny jej totiž obsahují a starší typy alkohol testeru jej vyhodnocovaly jako alkohol. Schopnost selektivity je lepší u elektrochemických senzorů, než-li u polovodičových.
Napájení
Alkohol tester je malinké zařízení, které můžete nosit v kapse, v tašce, v ledvince nebo zkrátka kdekoliv jinde, když jej chcete mít u sebe. Z toho logicky vyplývá, že jsou tyto přístroje napájeny bateriemi. Alkohol testery bývají napájeny AA nebo AAA bateriemi. Některé přístroje mívají zabudované akumulátory již v sobě a lze je nabíjet přes USB. Co se týče AA a AAA baterií, tak lze samozřejmě používat i nabíjecí typ těchto baterií. Dávejte však pozor na to, jaké baterie v zařízení používáte. Pokud budete kupovat méně kvalitní levné baterky někde na tržnici, tak moc výsledným hodnotám, které alkohol tester naměří, nevěřte. V diskuzích jsem četl zkušenosti lidí, kteří zkoušeli právě ony noname levné baterky a zařízení zkrátka nedávalo věrohodné výsledky. Nevím čím to bylo způsobeno – možná nízkým napětím? Pokud tomu někdo rozumíte víc, tak se prosím podělte o vaše zkušenosti do komentářů. Některé alkohol testery se zabudovanými akumulátory lze nabíjet přímo v automobilu. To mi přijde úsměvné – jakože po chlastačce sednete do auta, chcete si změřit promile ale zjistíte, že je vaše zázračná krabička vybitá, tak nastartujete a nabijete si ji přímo v autě. Ale chápu, že pro nějakou rychlou kontrolu, aby si byl člověk fakt jistý, to logiku má.
Funkce alkohol testerů
Můžete si pořídit klasický obyčejný alkohol tester, který vám jednoduše změří hladinu alkoholu v krvi a tím to končí. Dnešní moderní alkohol testery ale často obsahují mnohé další funkce, které mají svému majiteli zpříjemnit obsluhu těchto zařízení. Jsou to vlastně už takové malé počítače a lidé, kteří alkohol tester používají častěji jejich funkce jistě ocení. Mě například přijde skvělé interní uložiště, kdy si můžete naměřené hodnoty ukládat. To si pak zpětně může člověk vyhodnotit jaký měl rok. Ale vážně, třeba automatické vypnutí by mělo být naprostou nezbytností.
- Imobilizér – Tohle je hodně chytrá fičura. Prakticky to znamená to, že alkohol tester můžete propojit s počítačem vašeho automobilu a pokud vám alkohol tester naměří nějakou hodnotu alkoholu v krvi, tak auto zkrátka nenastartujete. Hodně hustá funkce, že? Robot vládne člověku.
- Displej – Když jsem hledal podklady pro tento článek, tak jsem narazil na starší recenze, kde se psalo, že některé moderní alkohol testery mají dokonce displej. Dnes už je to téměř samozřejmostí a valná většina alkohol testerů má krásný displej, ze kterého snadno vyčtete, jak moc jste ještě v lihu. Bohužel, displeje si zobnou docela dost energie a tak je potřeba baterie často nabíjet. Vybírat si potom můžete z LCD a nebo LED displejů.
- Konektivita – Některé alkohol testery můžete propojit s počítačem, mobilem a jinými zařízeními. Můžete potom pracovat s naměřenými hodnotami a nebo aktualizovat firmware v daném zařízení. Některá zařízení mají dokonce své vlastní mobilní aplikace.
- Uložiště – Naprosto geniální funkce, kterou jsem si zamiloval. Některé alkohol testery mají své vlastní uložiště – můžete si tak ukládat naměřené hodnoty. Většinou se uloží datum, čas a naměřená hodnota. Zařízení potom lze propojit s PC a hodnoty si dál ukládat a pracovat s nimi.
- Zvuková signalizace – Zvuková signalizace může oznámit začátek měření, konec měření a nebo také to, že test je pozitivní – tedy, že máte v dechu zbytkový alkohol.
- LED diody – Diody mohou signalizovat konec měření, průběh měření a nebo to, že je zařízení připraveno. Některé alkohol testery mají LED diody signalizující to, že baterie se brzy vybije.
- Pouzdro – Pouzdro není tak úplně funkce ale zmíním jej, protože ne všechna zařízení mají pouzdro v ceně. Uvidíte, že nějaký obal nebo pouzdro budete potřebovat, aby se alkohol tester neválel jen tak v tašce. Do pouzdra lze navíc uložit také náustky.
- Automatické vypnutí – Automatické vypnutí by mělo být naprosto samozřejmou funkcí, protože displej si docela bere energii a baterie se rychle vybíjí. některé alkohol testery ale automatické vypnutí nemají – takže na to pozor.
Teplotní rozdíly
A jdeme na další kulišárnu, která mě docela překvapila. Je dobré vědět, že různé teploty různě ovlivňují měření alkohol testerů. Repektive okolní telplota má velký vliv na výsledek měření. Z toho důvodu je u každého alkohol testeru uveden rozsah teploty, která je vhodná pro provoz daného zařízení. Co jsem projížděl nabídku českých e-shopů, tak se nejčastěji spodní hranice provozní teploty pohybovala od -10 do +10 stupňů Celsia a horní hranice pak byla většinou do +40 – 50 stupňů Celsia.
Pokud mohu radit, tak alkohol tester používejte při pokojové teplotě. To je ideální teplota, kdy by měla většina alkohol testerů spolehlivě fungovat. Nedoporučuje se měřit hladinu alkoholu přímo v autě. V autě totiž může dojít k více problémům – teplota rychle ujede díky klimatizaci, do alkohol testeru se dostanou výpary z kapaliny do ostřikovačů, v autě se víří vzduch díky ventilaci atd. Možná namítnete, že policie vám dává dýchnout také v autě ale policie používá zařízení za úplně jiné ceny. Alkohol tester přestává být spolehlivý jak s rostoucí, tak s klesající teplotou okolí. Proto je nejvhodnější měřit hladinu alkoholu při pokojové teplotě, ideálně v místnosti – v pokoji, v kanceláři ale klidně i na toaletě.
Náustky k alkohol testeru
U některých alkohol testerů se dočtete, že je můžete použít i bez náustků. Nicméně to nedoporučuji – měření bez náustku je zkrátka nepřesné a já sám jsem se o tom přesvědčil při testování. Jednoduše jsem zkoušel dýchat bez náustku a pak s náustkem a naměřené hodnoty se podstatně lišily – o tom sepíšu článek někdy jindy. Nejsem ale jediný, kdo má takovou zkušenost. Internetová fóra jsou plná podobných zkušeností, které jen dokazují toto tvrzení. Už při nákupu si tedy zjistěte, kolik náustků je v balení a zda-li lze náustky pak pohodlně dokoupit. Případně je také dobré vědět, kolik náustky stojí, abyste nezjistili, že se měření alkoholu u zaměstnanců ve firmě pěkně prodraží.
K alkohol testerům bývá často přibaleno několik náustků a pokud přístroj máte pro vlastní potřebu, tak můžete náustky používat opakovaně. Je potřeba je ale mezi použitím opravdu pečlivě umýt a stejně je časem obměnit za nové. Pokud ale používáte alkohol tester třeba ve firmě, tak se musí náustek zlikvidovat a na další měření použít nový. Proto zejména u firemního používání alkohol testeru je dobré si zjistit možnosti dalšího dokoupení náustků.
Kalibrace alkohol testerů
Už jsem toto téma nakousl výš. Alkohol testsery je nutné po nějaké době překalibrovat. Alkohol testery by se měly kalibrovat pravidelně, ideálně jednou za půl roku při častém používání. Čím přesnější přístroj s lepším snímačem, tím častější vyžaduje kalibraci. Zjistěte si dopředu, zda-li je vámi vybraný model možné kalibrovat. Některé levné alkohol testery zkrátka nelze kalibrovat. Také si zjistěte, kde lze alkohol testser nechat nakalibrovat.
Kalibrac se provádí ve speciálních laboratorních podmínkách. Je třeba zajistit správnou teplotu, vlhkost, sílu průtoku vzduchu, stálou koncentraci alkoholu apod. Kalibraci musí provést zaškolený odborník, který skutečně ví, co dělá. Není to zkrátka nijak jednoduchý úkon. Technik nastaví alkoholtestser do režimu kalibrace a připojí jej ke vzorovým zařízením. Během kalibrace je do alkoholtesteru vtlačen vzduch s předem stanoveným obsahem alkoholu. Tento vzduch zároveň odpovídá standardu průměrně vydechnutého objemu vzduchu člověka. Je to tedy docela věda.
Kdy by se měly alkoholtestsery kalibrovat?
- Klasické alkohol testery – kalibrace se provádí po 200 měřeních nebo po 6 měsících používání.
- Polovodičové alkohol testery – kalibrace se provádí po 500 měřeních nebo po 12 měsících používání.
To jsou pouze orientační hodnoty, které odpovídají průměru alkoholtesterů. Samozřejmě ale můžete alkohol testser nechat nakalibrovat i dřívě. Například pokud se vám nezdají výsledky měření, tak je dobré raději nechat preventivně alkoholtester nakalibrovat. Já sám jsem alkoholtester kalibroval zatím jen jednou – poslal jsem jej poštou do firmy a ti mi jej poštou za týden poslali zase zpátky. Nechci tu psát přesnou cenu, protože ta se liží model od modelu a také podle ceníku firem. Cena kalibrace se ale pohybuje v řádu nižších stovek Kč, nejedná se tedy o finančně náročnou operaci.
Alkohol tester je sice jednoduchý na obsluhu ale současně je jedná o složité a velmi přesné zařízení. Můžete si jej ale nesprávnou manipulací snadno zničit nebo minimálně rozhodit přesnost měření. Proto byste se měli držet několika zásad.
- Před měření hladiny alkoholu v krvi nikdy nekuřte.
- Před měřením si vypláchněte ústa čistou vodou.
- Měření alkoholu provádějte minimálně 15 minut po požití alkoholu.
Zmíněných 15 minut je úplné minimum. Pokud si dáte třeba 4 panáky Foursquare 12y 2008 60% a pár minut potom z legrace zkusíte alkohol tester, tak věřte, že většinu běžných alkohol testerů si tou dávkou alkoholu odpálíte. Na YouTube jsem viděl video, kdy mladík vykloktá pořádný kotel vodky, pak dýchne do alkoholtesteru a ten se zblázní. Takové pokusy se prodraží.
Cena alkohol testeru
Jak jsem už psal, cena lkohol testeru není nijak závratná. Pokud vezmu v potaz, že třeba láhev Díplomática nebo Zacapy stojí kolem 1000 Kč a to se jedná o levné rumy, tak cena alkohol testeru je v porovnání s tím minimální investicí. Upozorňuji ale, že výše investice do alkoholtesteru odpovídá jeho kvalitě. V žádném případě nekupujte alkohol tester pouze podle ceny. Mám kamaráda, který si pořídil alkohol testser z aliexpressu za cca 700 Kč a pak stejně objednával další značkový za cca 2000 Kč. Protože ten první byl jednoduše nepoužitelný. Vím, že to zní jako klišé ale nešetřete na zařízení, na které se spoléháte v tak důležité informaci, jakou je hladina alkoholu v krvi. Volte pouze prověřené značky, ke kterým patří Alkohit, Sencor, V-net, Dräger, Sentech, Solight a další.
Alkohol testsery do 1000 Kč
V této cenové relaci najdete zejména alkohol testery, které vám ukáží pouze velmi orientační hodnoty a rozhodně byste se na ně neměli příliš spoléhat. Berte jejich měření jen jako informaci o tom, že ještě v dechu máte zbytkový alkohol ve větší míře. Alkohol testerům kolem 500 Kč bych se vyhnul obloukem. To je cena, za kterou nejsou firmy schopné kvalitnější alkohol tester ani vyrobit. Tyto alkohol testery mají jen signalizační diodu, která nám říká, jestli máte v krvi zbytkáč nebo ne. Myslete na to, že rozsah měření může začínat až na 0,2 promile, takže pokud budete mít alkohol v krvi pod touto hodnotou, tak jej alkohol metr nezměří a za rohem jako na potvoru může číhat policie, která už jej změří – je to sice ještě hodnota pod odchylkou měření policie ale nikdy nevíte, jak to pak může dopadnout. Alkohol testery o něco dražší pak už mívají i nějaký LCD displej, který přímo ukazuje hodnoty alkoholu v dechu. Ale jak píšu – tyto hodnoty jsou hodně orientační a já bych zařízení pod 1000 Kč prostě nekupoval.
Alkohol testery od 1000 do 3000 Kč
V této cenové relaci už je mnohem víc muziky a pokud chcete kvalitní zařízení, tak jej seženete. V tomto cenovém rozpětí už koupíte alkohol tester s kvalitním snímačem, který bude poměrně přesný a rozsah měření se zpravidla pohybuje od 0 do 4 promile. Doba měření bývá zpravidla do 10 sekund, což je skvělý čas. Co se pak týče přesnosti, tak ta se pohybuje kolem 10 % alespoň já jsem při svém hledání viděl nejčastěji tuto hodnotu Přiznám se, že za danou cenu jsem nic přesnějšího nenašel. V této cenové relaci mají snad všechny alkohol testery LCD displej, ze kterého vyčtete naměřené hodnoty. Samozřejmostí už je také automatické vypnutí, zvuková signalizace apod.
Alkohol testery od 3000 do 10.000 Kč
V této kategorii jsem se našel já. Sám jsem si pořídil alkohol tester za cenu něco přes 4000 Kč a myslím si, že jsou to hodně dobře investované peníze. Jako asi každý jsem si dal cenový limit 1500 Kč a postupně to pak šplhalo nahoru s přibývajícími požadavky. Ale nechtěl jsem nic riskovat, autem jezdím denně a velmi často s kamarády popíjím (za což se nestydím a jsem na to naopak hrdý), takže jsem si řekl, že to budou ve výsledku peníze investované do mé budoucnosti. Mimochodem, moje poslední objednávka rumů byla za cca 9000 Kč, takže cena alkohol testeru je v porovnání s tím víc jak poloviční. Přístroje v této cenové kategorii mají mnohem delší životnost, mnohem vyšší přesnost a není potřeba u nich tak často provádět kalibraci. Jejich přesnost se pohybuje nejčastěji kolem 5 %, což pro mě bylo podstatné. Velmi často jsou tyto alkohol testery osazeny elektrochemickým senzorem, díky čemuž jsou tak přesné. Součástí balení bývá často i pouzdro nebo obal a samozřejmostí je také několik náhradních náustků.
Alkohol testery nad 10.000 Kč
Pokud hledáte alkohol tester pro profesionální využití, tedy na firmu nebo do provozu, tak je právě tato cenová kategorie určena vám. Alkohol testery s cenou nad 10.000 Kč už jsou profesionální zařízení, která jsou stavěna na větší zátěž, jsou mnohem přesnější a mají mnohem více funkcí. Nejdražší přístroje umí pracovat v libovolném prostředí – to jsou například ta, která má policie. Tyto alkoholtestery mají extrémně vysokou přesnost a citlivost, umí exportovat záznamy, lze je propojit s počítači a mají další fičury, které běžný smrtelník nevyužije. Při svém hledání jsem narazil i na alkoholtestery s cenou přes 70.0000 Kč.
Alkohol za volantem aneb jak jsou na tom naše zákony?
V posledních letech se často disktutuje mezi zákonodárci o tom, že by se mohlo začít tolerovat nějaké to promile alkoholu v krvi při řízení. Nicméně ještě stále jsme jednou z mála zemí v EU, kde nesmíte mít v krvi nic – tedy nula promile. Ale pozor, netýká se to jen řízení automobilu. Nulovu hladinu alkoholu v krvi musíte mít i při jízdě na kole, na loďce a nebo na zvířeti – tedy na koni, na velbloudovi a zkrátka na čemkoliv, co osedláte a co bude ochotné vás povozit.
Ovšem pozor, při policejní kontrole se může stát, že nadýcháte, i když víte, že jste žádný alkohol nepožili. V lidském těle dochází k nejrůznějším chemickým procesům, které mohou měření ovlivnit. Měření může ovlivnit také kouření, mentolové bonbony, ústní voda nebo různé výrazně dochucené pokrmy. Proto policie pracuje s hodnotou chyby 0,24 promile jako s limitní pro stanovení verdiktu řízení pod vlivem alkoholu. Je to hodnota, která se pak automaticky odečte od výsledku měření. Je třeba totiž brát v potaz možnou chybovost alkohol testeru. Za pozitivní dechovou zkoušku se potom považuje až naměření hodnoty 0,25 promile a výš. Pokud je naměřená hodnota nižší, tak je to štěstí pro testovaného, protože se test považuje za negativní. Abych to upřesnil – pokud se naměří hodnota 0,5 promile, tak se od ní odečte ona odchylka 0,24 promile a pracuje se až s výslednou hodnotou. Ta je 0,26 promile, což už je problém. Tento článek píšu v prosinci roku 2020, takže si zjistěte aktuální informace pro dané období.
Pokud vám policie naměří pozitivní výsledek, tedy hodnotu vyšší, než 0,00 promile, tak se měření musí opakovat s prodlevou minimálně 5 minut. U druhého měření potom nesmí být odchylka (Zdroj: Ministerstvo dopravy – metodika 285/2009-160-OST). Zajímavým poznatkem je to, že policie používá tzv. stanovená měřidla. Ta jsou přímo určena pro právně průkaznou kontrolu hladiny alkoholu v krvi. Naše klasické osobní alkohol testery se potom označují jako pracovní (případně nestanovená) měřidla a slouží pouze a jen pro orientační měření.
Ještě zmíním několik dalších důležitých informací. Český zákon stanovuje hned několik hranic řízení pod vlivem alkoholu. Pakliže vám policie naměří do 0,3 promile (po odečtení odchylky), tak se vám nestrhnou žádné body a jedná se pouze o přestupek. V tomto případě je s dotyčným zahájeno správní řízení a dotyčnému hříšníkovi je udělena pokuta v rozmezí 2500 Kč až 20.000 Kč. Zároveň řidiči hrozí zákaz řízení na dobu 6 až 12 měsíců. Posuzují se údajně předchozí přestupky a podle toho se pak stanovuje výše pokuty a doba stanovení zákazu řízení.
Pokud hladina alkoholu v krvi bude nad 0,3 promile po odečtení odchylky, tak stále nejde o trestný čin, ale o přestupek. V tomto případě už ale přijde dotyčný navíc o sedm bodů v rámci bodového hodnocení. Pokuta a zákaz řízení hrozí i v tomto případě.
A teď se podíváme na ty, kteří to přepískli trochu víc a dopřáli si den před řízením třeba lahvinku Krakena nebo Bumbu rumu. Další hranicí je totiž 1 promile. To už je docela mazec a člověk, který nadýchá 1 promile, to nebude mít úplně jednoduché. V tomto případě už se totiž jedná o trestný čin ve stavu vylučujícím způsobilost řízení. Provinilci seberou 7 bodů a navíc dotyčnému hrozí odnětí svobody až na tři roky. Co se týče zákazu řízení, tak hrozí delší zákaz činnosti řízení a mnohem vyšší pokuta, která může být až 50.000 Kč (Zdroj: Policie.cz).
Alkohol tester jako nepostradatelný pomocník
Když jsem věděl, že druhý den mám někam jet, tak jsem se snažil skončit s pitím večer o něco dřív. Ale občas jsem měl zkrátka strach, že ještě nějaký zbytkáč mám. A tak jsem hledal po internetu různé online kalkulačky, stahoval jsem si do telefonu aplikace pro výpočet alkoholu v krvi ale i pak jsem nikdy neměl úplnou jistotut. Až díky alkohol testeru tu jistotu mám a vždycky přesně vím, jak na tom jsem. Nejednou mi hodně pomohl. Moje naměřené hodnoty se sice nikdy nepohybovaly víc, jak 0,3 promile ale i tak mě to zkrátka zachránilo před řízením se zbytkáčem. Podle mě je alkohol tester prostě nepostradatelné zařízení všech řidičů.
Jak jsou na tom jinde v Evropě?
Limity a tolerance alkoholu v krvi u řidičů se liší země od země. My jsme na tom v Česku hodně přísně, tady se kromě odchylky netoleruje prostě nic. Některé země v Evropě vymezují běžnou hranici pro klasické řidiče a pak mají hranici pro profesionální řidiče a začátečníky. Nulová tolerance alkoholu je v Česk, na Slovensku, v Maďarsku ale také v Rumunsku. Tomu Rumunsku se mi ani nechce věřit, protože tam snad na střízlivého řidiče nelze narazit. Zajímavá je Velká Británie, tam se jezdí vlevo a ještě můžete mít v krvi až 0,8 promile.
Níže najdete tabulku s přehledem limitů pro různé země Evropy. Přehled je sestaven na základe údajů z webu ECTS.eu.
Běžný limit | Limit pro profesionální řidiče | Limit pro řidiče-začátečníky | |
Belgie | 0.5 | 0.2 | 0.5 |
Bulharsko | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
Česká republika | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
Dánsko | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
Estonsko | 0.2 | 0.2 | 0.2 |
Finsko | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
Francie | 0.5 | 0.5 (0.2 řidiči autobusu) | 0.2 |
Chorvatsko | 0.5 | 0.0 | 0.0 |
Irsko | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Itálie | 0.5 | 0.0 | 0.0 |
Kypr | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Litva | 0.4 | 0.0 | 0.0 |
Lotyšsko | 0.5 | 0.5 | 0.2 |
Lucembursko | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Maďarsko | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
Malta | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Německo | 0.5 | 0.0 | 0.0 |
Nizozemsko | 0.5 | 0.5 | 0.2 |
Polsko | 0.2 | 0.2 | 0.2 |
Portugalsko | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Rakousko | 0.5 | 0.1 | 0.1 |
Rumunsko | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
Řecko | 0.5 | 0.2 | 0.2 |
Skotsko | 0.5 | 0.5 | 0.5 |
Slovensko | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
Slovinsko | 0.5 | 0.0 | 0.0 |
Španělsko | 0.5 | 0.3 | 0.3 |
Švédsko | 0.2 | 0.2 | 0.2 |
Švýcarsko | 0.5 | 0.1 | 0.1 |
Velká Británie (s výjimkou Skotska) | 0.8 | 0.8 | 0.8 |
Zdroje
- https://www.wikiskripta.eu/w/Elektrochemické_stanovení_etanolu_ve_vydechovaném_vzduchu
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Alkohol_tester
Last modified: 11. 7. 2024